Pomáhat se stalo smyslem jejího života: Rozhovor se zakladatelkou Nadace Naše dítě Ing. Zuzanou Baudyšovou

Každý příběh musí nějak začít. ROSSMANN Inspiruje je krásným pokračováním úspěšného projektu 5.000.000 Kč pro dětský úsměv a několikaleté spolupráce s Nadací Naše dítě a její zakladatelkou Ing. Zuzanou Baudyšovou. Energická dáma, která je považována za mecenášku a jednu z nejvýznamnějších osob české charity. Před více než dvaceti lety se pustila do odvážného kroku a založila neziskovou organizaci, která pomáhá především dětem. Za tu dobu pomohla již mnoha rodinám. A takto to vypadá, když někdo najde smysl svého života. Nechte se inspirovat.

V 90. letech, kdy jste nadaci zakládala, nebyla charitativní činnost moc populárním oborem. Co Vás vedlo k takovému počinu?

Nadaci jsem zakládala v roce 1993 s cílem pomáhat především dětem týraným, zneužívaným a jinak ohroženým dětem. Prvním projektem nadace byla celostátní Linka bezpečí pro děti v krizových životních situacích. Jsem její zakladatelkou a 10 let jsem stála v jejím čele jako předsedkyně představenstva. Po 10ti úspěšných letech jsme se dohodli, že za Linku bezpečí bude plně zodpovídat Sdružení Linka bezpečí a Nadace Naše dítě zahájila řadu nových projektů na pomoc ohroženým dětem.

Těžiště aktivit a financí nadace se zaměřuje na podporu a pomoc dětem. Proč jste se rozhodla pomoc směřovat právě tímto směrem?

Nadace pomáhá především dětem fyzicky a mentálně handicapovaným, nejčastěji dětí matek samoživitelek. Pomáháme zakoupit pro nemocné děti potřebné pomůcky, které nutně potřebují (mechanické a elektrické vozíky, polohovací zařízení, vybavení koupelny, osobní asistence, apod.). Bez pomoci nadace a našich dárců by tyto děti měly složitější životní situaci.   

Každé nové podnikání je spojeno s množstvím překážek a rizik. Jak se Vám podařilo tyto strachy překonat?

Strach jsem neměla, spíš jsem se po 10 let velmi snažila, aby byla Linka bezpečí v nepřetržitém bezplatném provozu a stala se oporou tisícům dětí, které její služby potřebují.

Tento rok oslaví nadace již 22 let, což je samo o sobě znakem úspěchu. Jaké však byly začátky?

Nejobtížnějším krokem bylo nalezení správného programu nadace, jak pomáhat co největšímu počtu dětí. Po několika konzultacích bylo rozhodnuto, že nadace vybuduje bezplatnou celostátní Linku bezpečí. Začala jsem shánět prostory, první odborníky, zahájila složitá jednání o bezplatném telefonování dětí na linku a dařilo se.

Činnost nadace dnes podporuje mnoho dárců a sponzorů. Kdo byl první z Vašich mecenášů?

Prvním mecenášem byla současná předsedkyně správní rady paní ing. Marta Ptáčková, která nadaci podpořila částkou 100.000 Kč.

Za dobu své činnosti jste pomohli již mnoha dětem. Vybavíte si nějaký osobní příběh, který Vás osobně zasáhl?

Určitě to byla první zachráněná dívka, která spolykala tubu prášků a zavolala z telefonní budky na Linku bezpečí a sdělila, co provedla. Týmu sloužících kolegů se podařilo podle čísla budky zjistit, kde se dívka nachází, a zavolat zdravotní pohotovost. Dívka byla díky týmovému zásahu Linky bezpečí zachráněna. Všichni jsme měli velkou radost.

Záběr Vašich aktivit je velmi široký. Kdo Vám v týmu pomáhá?

Tým Nadace Naše dítě se skládá ze zkušených zaměstnankyň se srdcem na pravém místě. Máme i externí spolupracovníky advokáty České advokátní komory, kteří poskytují volajícím bezplatné právní poradenství na téma ochrany dětí a rodinného práva.

Měla jste někdy chuť to zabalit?

Momentů, kdy jsem byla zklamaná a vyčerpaná, bylo více. Patří mezi ně moment zklamání s kolegou či kolegyní, kterým jsem bezmezně věřila, a ukázalo se, že motivace pomáhat chránit děti byla pouhá fasáda.

A co Vás nakonec přesvědčilo to neudělat?

Vím, že bez pomoci naší nadace by bylo mnoho dětí bez potřebných pomůcek, kochleárních implantátů, asistenčních pejsků a dalších potřebných pomůcek.

Mnoho lidí dnes nadacím nedůvěřuje. Jakým způsobem se Vám daří získávat si důvěru dárců?

V nadaci musíme pracovat transparentně a poctivě, aby nám mohli naši dárci bezmezně věřit.

Věříte na zázraky?

Jsem věřící osoba, mám ráda esoteriku a na zázraky hmatatelné i nehmatatelné podstaty věřím.

Naším cílem je inspirovat. Kdo naposledy inspiroval Vás a kde hledáte sílu/motivaci jít dál?

Motivací je pro mne každý dopis do nadace o dítěti, které potřebuje naléhavě pomoci. Většinou nám píši maminky samoživitelky, které celodenně pečují o své těžce postižené dítě. Dopisy a příběhy dětí jsou většinou velmi smutné. Sehnat si finanční prostředky mimo podporu Úřadu práce je pro tyto statečné maminky skutečně úkol velice obtížný.

Jaký přínos vidíte v partnerství se společností ROSSMANN?

Díky společnosti ROSSMANN a kampani Dětský úsměv se nám daří pomáhat mnohem velkoryseji, čehož si velmi vážíme. V letošním roce očekáváme, že výsledkem společné kampaně a velkorysosti klientů řetězce prodejen ROSSMANN dojde k velmi hmatatelné a potřebné pomoci třem nemocnicím v ČR. 

 • sdílejte
 • 0

Mohlo by vás také zajímat

 • Charitky - dát, přijmout, vrátit: Rozhovor s ing. Miriam Janyškovou

  Za slovem Charitky si většina z nás představí charitu. Ano, je s tím spojena pomoc druhým a jakýsi vznešený smysl. Zakladatel...

 • Nákupem pro dobrou věc

  Kdy jste naposledy udělali nějaký dobrý skutek? Nevzpomínáte si? Možná jich máte pár na kontě a ani o tom nevíte. Třeba i pouhým nákupem se dá pomoci. Tak se pomáhalo i na naš...

 • Darujte o Vánocích dvojnásobnou radost

  Pokud jste letos ještě nestihli nakoupit všechny dárky, nevěšte hlavu. Máme pro vás tip na dárky, kterými uděláte dvojnásobnou radost. Zkuste do každé...

 • Dárky dělají Vánoce

  Dárky, dárky, dárky. Vánoce jsou prostě o nich a neříkejte, že nejsou. Dřív než víme, co kupovat, máme většinou jasno, koho chceme obdarovat. O dárcích jsem již psala v jiném ...