• Šetření vody může být i zábavné: Tipy, jak s ní lépe zacházet

    Voda, čirá tekutina, kterou máme na dosah vždy, když se nám zamane. Stačí pustit kohoutek a hned máme plný pohár či vanu, čisté ruce, vypereme v ní oblečení i umyjeme nádobí, zalijeme kytky i zeleninu na zahrádce. Když nám domácí zdroje nestačí, můžeme zaběhnout do nejbližšího obchodu a seženeme ji i zabalenou! Ve skle či PET lahvi. Dokážete si představit život bez ní? Já sotva.

    15. února 2015

  • Sexuální pilíř vztahů

    Ač věřím, že by se o sexu mělo méně mluvit a více jej provozovat, rozhodla jsem se napsat na toto téma článek. Setkávám se totiž poměrně často s lidmi, které tato oblast tíží a řeší v ní nějaký problém. Ať se jedná o rozdílnou frekvenci partnerů, nečekané ochladnutí jednoho z nich či vyhýbání se intimnímu kontaktu a blízkému vztahu úplně.

    15. února 2015

  • Nemoc jako informace

    Zkusme se na chvíli podívat na nemoc (ať už fyzickou, či psychickou) jako na něco, co nám má v životě pomoci. Podívejme se na ni jako na skutečnost, která nás má něco naučit, někam postrčit, má něco zakrýt, něco změnit. Věřím, že tělo samo o sobě je dokonalé a nikdy není proti nám.

    15. února 2015

  • Štěstí na zkoušku i napořád

    Lidé odedávna hledají štěstí. A v určitých dobách, třeba ve starověkém Řecku, ho spojovali s poznáním sebe sama. Dobře to vyjadřuje citát básníka Pindara "Staň se, kým jsi!" nebo nápis na chrámu v Delfách "Gnóthi seauton" (Poznej sám sebe). Aristoteles ještě poznání sebe sama spojoval s poznáním pravdy, pravdy o sobě. I v dnešní době často říkáme "buď sám sebou". Co to ale přesně znamená? Sebepoznání nebude rozhodně věc jednoduchá a rychlá, když právě Řekové pojímali celý svůj život jako cestu k němu směřující. Jak tedy poznat sebe sama? Jak najít štěstí?

    15. února 2015

  • O prožívačích a hledačích smyslu

    Zdá se mi přirozené nahlížet na životní štěstí jako na něco, co vyrůstá z ohodnocení života jako celku – jakožto něčeho, co je pro nás smysluplné, co prožíváme s nějakým záměrem a reflexí. Nabízí se však otázka, zda není jistější – neboť při našem směřování můžeme velmi lehce zbloudit – hledat štěstí v prožitcích radostných okamžiků a nevkládat veškerou naději do smyslu, který svému životu přisuzujeme. Která z těchto cest je ale nakonec "lepší" nebo "jistější"? A může mít jedna opravdu navrch?

    15. února 2015