• SÍLA TĚLA A MYSLI: Mozek chce, abych se hýbal!

    Pravidelný pohyb a psychická vyladěnost. Nerozlučná dvojka. Nevím úplně přesně, co se v mém mozku v těch chvílích děje, ale mám vyzkoušené, že to funguje. Zábava a radost spojená se sportem a pravidelná údržba "stroje" mohou být jedno a to samé, ale často nejsou. Občas to stojí hodně přemáhání. Nazout si tenisky zabere zhruba dvě minuty. Jaké průtahy ale tomu občas předchází, to se nestačím divit – vyřídím ještě poslední mail, autobus už nestihnu, takže ještě pořeším pár drobností a při té příležitosti mi ujedou další dva. Je vám to povědomé?

    15. února 2015

  • Hlavně nic neočekávat?

    S poučkami o tom, že očekávání nás ženou do záhuby, se v poslední době roztrhl pytel. Ať se jedná o naše očekávání od vztahů, od našich blízkých, v pracovním prostředí nebo třeba od budoucnosti. Je ale opravdu problémem něco očekávat? Podle mě je spíš problém neočekávat nic. Pokud nebudeme nic očekávat (od sebe, od svých blízkých nebo od svého nadřízeného), pak také nejspíš nebudeme mít příliš snahu něčeho dosáhnout, ostatní se k nám budou moci chovat jako ke kusu hadru a my to budeme přijímat, protože nic víc nečekáme. Často nám lidé radí: nic neočekávejte a nebudete zklamaní. Ale je to vůbec reálné?

    15. února 2015

  • Proč je dobré umět vyjadřovat emoce

    Líbí se mi, když muži umí vyjadřovat emoce. A nejde pouze o muže. Obdivuji obecně lidi, kteří dokážou být emocionální a zároveň uvažovat prakticky. Uvedu teď dva typy lidí. Jedni své emoce potlačují – schovávají se za sarkasmus, nechtějí si emoce připustit nebo neví, co vlastně cítí. Druhými jsou lidé, kteří dokážou hravě své emoce rozeznat, slovně je popsat, jednoduše čtou emoce druhých. Připomíná vám to něco?

    15. února 2015

  • Štěstí společenského zvířete

    Jedním z důležitých zdrojů osobní pohody jsou pozitivní vztahy s druhými. Nabízí se proto otázka, jak jich docílit. Při budování vztahů je důležité dávat najevo radost a uznání, kultivovat emoční dovednosti, které vedou k vlastnímu štěstí.

    15. února 2015

  • Nepřemýšlej, vyraž!

    V době nekonečné nabídky zaručených tipů a receptů na život pro sebe hledáme jen to nejlepší. Týká se to i naší životosprávy. Neuspokojení střídáme různé školy a přístupy, přešlapujeme na místě, vášnivě obhajujeme nebo rozpačitě zpochybňujeme naše vlastní rozhodnutí. Vyzkoušejte jiný přístup: vyražte a plně se oddejte procesu.

    15. února 2015

  • 100denní virtuální cesta kolem světa s GCC

    Pohyb, strava, spánek. Tři základní aspekty, které ovlivňují náš život. Buď si to přiznáme, nebo ne. Se stupňujícím se hladem se stupňuje naše nervozita, s nedostatkem spánku klesá naše výkonnost. Minimum pohybu zas způsobuje to, že stoupají naše kila nahoru a zhoršuje se naše zdraví. Jak v tom všem najít rovnováhu a zůstat bez stresu z každodenního vymýšlení jídelníčku, počítání kalorií a trápení se v posilovně? Když se snažíme o změnu svých návyků a životního stylu, častokrát si stanovíme více, než jsme schopni unést. Příliš vysoké cíle a velká očekávaní způsobují to, že se vysílení a zničení počátečním neúspěchem a nulovými výsledky po pár pokusech vzdáváme. Někdy je proto lepší držet se starého zlatého pravidla „méně je více“ a začít postupnými krůčky.

    15. února 2015

  • Zasloužíte si respekt?

    Nedávno se tu strhla diskuse na téma respektu. Někdo si myslí, že respekt je charakteristika, se kterou se narodíme – buď jej máme, nebo ne. Jiný je zastáncem myšlenky, že respekt se dá získat. A další věří, že respekt je odrazem přístupu k sobě samému nebo že jej můžeme od druhých vyžadovat. Všichni máme tak trochu pravdu. Důležité je uvědomit si, že respekt často záleží na očích pozorovatele. Můžeme totiž klidně obdivovat Guru Járu a vážit si ho, i když jiným je k smíchu nebo by ho nejraději viděli na šibenici.

    15. února 2015

  • Vytvořte si záchrannou brzdu

    Když se zamyslím nad tím, kdy překračujeme hranice, napadá mě hned několik situací a důvodů, proč nám to občas "ujede", a zároveň několik způsobů, jak se vyhnout porušování vlastních záměrů. Ochota porušovat hranice se mění s věkem, zkušenostmi a možná snahou odstranit ze života zbytečný stres. Kdy jste naposledy udělali něco, čeho jste později litovali? Co způsobilo, že jste svou hranici překročili? Jaké to mělo následky?

    15. února 2015

Další inspirace …